Z jakich płacht korzystają rolnicy?
Specyfika produkcji rolnej, a także prowadzenia hodowli lub zajmowania się sadownictwem albo warzywnictwem sprawia, że dla większości gospodarstw ważne jest korzystanie z materiałów, które gwarantują ochronę przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim opadami atmosferycznymi, dostępem dużej ilości powietrza, promieniowaniem słonecznym i zabrudzeniami. Jednym z nieodzownych wyrobów będą więc rozmaite plandeki i płachty rolnicze. Przekonajmy się, do jakich przykładowych celów mogą one być wykorzystywane oraz sprawdźmy, czym powinny się wyróżniać.
Do czego w działalności rolniczej przydają się plandeki i płachty?
Jednym z największych zagrożeń związanych z produkcją roślinną jest oddziaływanie czynników zewnętrznych na zebrane już zbiory. Zawilgotniałe w wyniku opadów deszczu ziarno będzie miało niższą wartość i konieczne okaże się jego suszenie. Owoce i warzywa, które były narażone na kontakt z wodą, mogą szybciej pokrywać się pleśnią oraz nie nadawać się do dłuższego przechowywania.
Sposobem na zabezpieczenie się przed takimi zjawiskami jest korzystanie z odpowiednich plandek do przyczep rolniczych (dostępnych także z atestem higienicznym/przeciwgrzybicznym), a także płacht, którymi można przykrywać skrzynki czy skrzyniopalety. Równie ważna będzie ochrona sprzętu rolniczego przed deszczem, kurzem i nagrzewaniem się od słońca – warto pamiętać, że nowoczesne urządzenia tego typu są drogie, a usuwanie ich usterek wynikających choćby z wypłukiwania smarów, rozgrzewania się uszczelnień i opon będzie z reguły kosztowne. Płachty i plandeki przydadzą się również przy hodowli – dzięki nim można przygotować kiszonkę w pryzmach i zabezpieczyć bele lub kostki słomy.
Czym powinny się cechować plandeki i płachty rolnicze?
Płachty i plandeki rolnicze powinny charakteryzować się dobrą wytrzymałością na warunki zewnętrzne – w grę wchodzi tu przede wszystkim maksymalną szczelność i nieprzenikalność dla wody, pyłu oraz tworzących się gazów. Znaczenie będzie miała wytrzymałość mechaniczna na rozdarcia i przetarcia wynikające z częstego użytkowania. Istotna może też okazać się masa i podatność na korozję biologiczną – w tym rozwój grzybów i pleśni. Ważna jest także cena i jej stosunek do oferowanej jakości.